אייקידו- אמנות לחימה יפנית מסורתית

 

עבודת חרב באייקידו- בוקן (Bokken)

צילומי סטילס- רועי קטלן

 

סנסיי ישראל טונג'י מדגים עבודת חרב באייקידו

לשיעור אייקידו חינם
0547296988

אייקידו- אמנות לחימה יפנית מסורתית

 

אייקידו היא אומנות לחימה יפאנית- במובן הקלאסי של המילה.

 

בניגוד לענפי ספורט אחרים, כגון ג'ודו או קרטה, האייקידו הינה אומנות לחימה במובן הקלאסי של המילה. הניגוד הגדול ביותר בין האייקידו לאומנויות הלחימה האחרות היא, שבאייקידו אין תחרויות ואין קרבות. יש לכך שתי סיבות עיקריות. האחת פילוסופית, והשנייה- פראקטית. הסיבה הראשונה היא, שהאייקידו דוגל בהרמוניה, ובהתפתחות אישית-רוחנית והבן-זוג אינו יריב שיש להילחם בו, אלא שותף לדרך ו"כלי" לשיפור עצמי. הסיבה השנייה, היא שאייקידו היא אומנות לחימה במובן הכי עמוק של המונח. אייקידו הוא כלי בעל עוצמה אדירה, ושימוש לא נכון בו, למטרות אגו עשוי לשלוח מישהו לבית-חולים (במקרה הטוב). 

 

באומנויות קרב ספורטיוויות בד"כ מוציאים את הטכניקות המסוכנות והאפקטיוויות, ומשאירים את הטכניקות הלא-מסוכנות, בכדי שהמתמודדים לא ייפגעו. באייקידו, התפישה שונה. הטכניקות המסוכנות והאפקטיוויות נשארו, אבל השימוש בהן נעשה בצורה שקולה וזהירה. האימונים באייקידו נעשים בזהירות רבה, והתקפות חזקות ו"אמיתיות" נערכות רק כשהתלמיד מיומן. תפישה זו מקרינה גם אימוני האייקידו, ועל אופי השיעורים. בניגוד לאומנויות הלחימה ה"קשות", באייקידו מחפשים את הרכות ואת החיבור לבן-זוג. ישנם זרמים שונים באייקידו, וכל זרם, ולא כל-שכן, לכל דוג'ו של אייקידו יש אופי ותפישה אחרת לגבי אופי האימונים. 

 

באייקידו המסורתי מקובל שאסור לשוחח בזמן השיעור, ושאסור להעיר לבן-זוג לגבי הטכניקה שלו. מקובל גם שאסור לתקן ובוודאי ובוודאי שלא להפריע לטכניקת האייקידו שלו. באייקידו המסורתי מקובל שעל התלמיד להתמודד עם הטכניקה בעצמו, ללא עזרת וללא הפרעת הבן-זוג לאימון.

 

בקבוצת האייקידו שלנו אנחנו דוגלים בתפישה שונה מעט. אנחנו שמים פחות דגש על נוקשות הפורמאלית של המקור היפאני בהקשר של האווירה בשיעורים. האווירה בזמן השיעורים נינוחה כמו בין חברים. למעשה חברי הקבוצה הם הרבה יותר מחברים. המחוייבות של חברי הקבוצה זה לזה, לקבוצת האייקידו ולדרך בה אנחנו הולכים היא גבוהה מאוד. קבוצת האייקידו שלנו היא קבוצה ללא מטרות רווח. הוראת האייקידו נעשית ללא תשלום, והתשלום החודשי (בסך 300 ש"ח בלבד) הולך ישירות למטרות של אחזקת הקבוצה.

 

החברות הזאת, בין חברי הקבוצה, משתקפת במנהג שלנו להמשיך את השיעור (במובן מסויים) בפיצוצייה של מנאש, על בירות, פיצוחים ו\או ספרייט וקולה, לעדיני הנפש. המנהג הזה של "עלייה לפיצוצייה של מנאש" הוא קריטי לקבוצת האייקידו שלנו. הוא מאפשר לנו הכרה אינטימית האחד את השני, ומקרין לאופי השיעורים ולאייקידו שלנו בכלל. 

 

אם אתם שוקלים להצטרף לשיעורי אייקידו, נשמח אם תבדקו את הקבוצה שלנו. תוכלו להתקשר לקביעת אימון אייקידו חינם, ללא התחייבות- 0547296988 (שחר).

לחצו כאן לקריאה נוספת אודות אייקידו כאומנות-לחימה יפנית מסורתית.

 

 

לשיעור אייקידו חינם
0547296988

אייקידו- הגנה עצמית עם ערך מוסף

 

אייקידו כאומנות לחימה משמשת בראש ובראשונה להגנה עצמית. אימוני האייקידו מעניקים מספר דברים לתלמידים. הראשון הוא הטכניקה. טכניקת האייקידו מבוססות על עבודת ידיים ותנועה במרחב. במובן מסויים, הטכניקה היא הבסיס ותלמידי האייקידו מתמקדים באלמנט זה בד"כ עד למבחן של החגורה השחורה (שו-דאן). העבודה הטכנית חשובה באייקידו, אבל תלמיד שנשאר ברמה הזאת מפספס נדבך עיקרי באייקידו.

 

כאומנות לחימה של הגנה עצמית בלבד, לימודי האייקידו ארוכים ולא ממש פראקטיים. למי שיש בעיות מיידיות ב"שכונה" ואנשים שמנסים לפגוע בו, האייקידו לא כל-כך מתאים. ההתמחות בטכניקות האייקידו אורכות זמן ממושך, ולמי שמחפש פתרונות מיידיים ומהירים עדיף שיפנה למכוני קרב מגע המצויים בשפע. באופו כללי, התפישה לגבי קרב-מגע (לפחות בקבוצת האייקידו שלנו), היא תירגום וקיצור של הרבה טכניקות (הרבה מהן של אייקידו) למטרות פראקטיות של לימודי הגנה עצמית בזמן קצר (לדוגמא בצבא). בניגוד לקרב מגע, האייקידו דוגל בהבנת הטכניקה לעומקה, בהגברת הדיוק שלה, ובהרחבת התנועה, בניגוד לקרב-מגע, שבד"כ מתמקד דווקא בקיצורה. באייקידו, התפישה היא, שהקטנת התנועה נעשית באופן טבעי, והגדלת התנועה קשה יותר ואורכת זמן רב יותר, אך היא מאפשרת בשלבים מתקדמים יותר תנועה קצרה וטובה יותר. 

 

כאמור, הטכניקות של האייקידו מעניקות ללומדים אותן "מטריית" הגנה עצמית טובה, אך במובן רחב יותר, הטכניקות משמשות רק כלי לתירגול הגוף לעבודה נכונה. ידוע, שבלהט הקרב, קשה מאוד להשתמש בטכניקה בצורה יעילה- לחץ הדם והדופק עולה כמו כן רמת האדרנלין, והשליטה במוטוריקה העדינה הדרושה לביצוע הטכניקה קשה מאוד. במקרי אמת יש חשיבות רבה אם כן, למנח (posture) של הגוף, לכיוון ולמרחק מול התוקף, ליציבה ולשווי המשקל הנפשי והגופני. מרכיבים אלה חיוניים למטרות הגנה עצמית הרבה יותר מאשר הטכניקה עצמה. מרכיבים אלה הם היסודות העמוקים יותר של האייקידו, והם אלה שטכניקות האייקידו מקנות לתלמידים. 

 

מרכיבים חשובים אלה, אינם נלמדים בזמן קצר, וצריכות להיחרט ולהיצרב בגוף באמצעות תירגול מפרך של חזרה שוב ושוב על אותם הטכניקות. זו אחת הסיבות שבאייקידו לוקח זמן עד שאפשר להשתמש בטכניקות למטרות של הגנה עצמית אפקטיווית. זו אחת הסיבות גם, שבאייקידו חתך הגילאים הוא גבוה יותר. יש מעט תלמידי אייקידו שמתחילים לפני גיל 25 (במקרה הטוב), ותלמידי אייקידו ברמות של חגורה שחורה (דאן 1) הם בד"כ לפחות בני שלושים ואף ארבעים. אייקידו היא אומנות לחימה לאנשים עם סבלנות ואורך רוח, בד"כ בעלי בשלות אישית שנדירה בגילאים צעירים יותר. בניגוד לאומנויות לחימה קשות (קרטה, איגרוף) באייקידו הפציעות נדירות למדי. עובדה זו מבוססת על היעדר קרבות ותחרויות וגם על הסגנון הרך של האייקידו. 

 

סגנון העבודה הרכה היא אחת הסיבות לכך, שבניגוד לקרטה וקיק-בוקסינג באייקידו ישנם תלמידים מבוגרים. לימודי האייקידו לא פוגעים בגוף, אלא להיפך- הם מגמישים אותו ומחדדים את החושים. בקבוצת האייקידו שלנו יש תלמידים בכירים שמתקרבים לגיל 60, מה שנדיר למצוא באומנויות לחימה אחרות. 

 

לימודי האייקידו אינם קיצור דרך- בשביל זה יש את הקרב מגע. לימודי האייקידו הם מסע ארוך ומרתק אל סודות הביו-מכניקה של הגוף, של החיבור לבן-זוג, לזרימה ולחיבור לרבדים רוחניים מרתקים. נשמח אם תרצו להצטרף אלינו למסע המרתק הזה ששמו אייקידו.

לחצו כאן לפרטים נוספים אודות אייקידו בהיבט של הגנה עצמית.

 

לפרטים לגבי שיעור אייקידו ללא התחייבות וללא תשלום התקשרו- 0547296988 (שחר).

 

לשיעור אייקידו חינם
0547296988
שיעורי אייקידו
לשיעור אייקידו חינם
0547296988
(אין חובה להגיע לכל השיעורים)

יום ראשון: 21:00-22:30

יום רביעי: 21:00-22:30

יום שישי: 14:00-15:30

 

כתובתנו

אולם הספורט של תיכון "אליאנס" בתל-אביב.

 

רחוב סלוודור (פינת ברודצקי) קרוב לאוניברסיטה.

 

החנייה בשפע וללא תשלום

טלפון: 0547296988

קבוצת האייקידו שלנו

© 2020 אייקידוקא